Emergentismus a emergence

EMERGENTISMUS Při slově emergentismus se nám nejčastěji vybaví významy jako je náhlost, neočekávanost nebo nepředpověditelnost. Je to jeden z méně známých směrů filosofie vědy, který v současnosti našel širší uplatnění ve vědě a technice – především v umělé inteligenci. Pro začátek můžeme emergenci přiblížit definicí Josefa Kelemena, který definuje emergenci jako „jev, který se na určité úrovni popisu skutečnosti zcela přirozeně vyskytuje, něco však stojí v cestě redukci tohoto jevu na jevy nižších úrovní". V počítačových vědách se využívá emergentistických tezí k popisu samoorganizace v multiagentních systémech nebo v organizaci samonaváděcéch vozíčků (AVG). V konceptuálním navrhování se hovoří o emergentní syntéze kreativních inovačních řešení. V současné neurologii se uvažuje o emergenci lidského vědomí jako o důsledku kvantových jevů na makroskopické úrovni. Máme-li neco nazvat emergentním, potom to musí být ireducibilní, nové a nepredikovatelné.

Obecně o emergentismu

  • Emergentismus v AI .ppt
  • Emergentismus v AI .doc, .pdf

    Výtvory studentů

  • V této složce jsou Buzzanovské Mind Maps studentů na téma Emergence a emergentismus: .dir
    a navíc něco málo teoreticky o mentálních mapách: .doc

    Internetové odkazy

  • Morgan, C. L.: Emergent Evolution
  • http://books.google.cz/books?id=Cb7n_wVQXe0C&printsec=frontcover
    Během evolučního procesu vznikají nové emergentní kvality, které vytvářejí nové fundamentální síly, které zapříčiňují pohyb událostí neanticipovatelným způsobem, a které jsou způsobeny zákony síly, kterými se řídí hmota na nižší úrovni komplexity.
  • Havel, I., M.: Přirozené a umělé myšlení jako filosofický problém
    http://glosy.info/texty/prirozene-a-umele-mysleni-jako-filosoficky-problem/4
    Mentální stavy a procesy lze pojmout jako emergentní jevy na některé vyšší úrovni dostatečně složitého dynamického systému.