2.1.2. Selsyny


Jedná se v podstatě o střídavý indukční stroj skládající se ze statoru se souměrným třífázovým vinutím a jednofázového rotoru, který je napájen střídavým napětím. Pro vyhodnocení úhlové odchylky se používá zapojení na obr. 2.2. Selsyn S1 slouží jako snímač polohy, selsyn S2 jako indikátor polohy.

Obr. 2.2. Snímač polohy se dvěma selsyny

Obr. 2.2 Snímač polohy se dvěma selsyny

Poloha je zobrazena pomocí indikačního přístroje IP, ručka IP je spojena s rotorem selsynu S2. Statory selsynu S1 a S2 jsou vzájemně propojeny, stejně jako rotory. Jsou-li tedy rotory vysílače a přijímače natočeny souhlasně , neprotéká synchronizačním vedením žádný proud. Pootočí-li se rotorem selsynu S1, jsou napětí indukované ve vinutí obou statorů různá a začne procházet proud. Proud vyvolá magnetický tok, v jehož důsledku se rotor selsynu S2 natočí tak, aby synchronizačním vedením neprotékal žádný proud . Rotor selsynu S2 sleduje rotor selsynu S1 s chybou, která je dána zatěžovacím momentem hřídele selsynu S2, pasivními odpory a rychlostí změn úhlu. Závislost chybového momentu na úhlu natočení je na obr. 2.3.

Obr. 2.3. závislost vyrovnávacího momentu na velikosti výchylky

Obr. 2.3 závislost vyrovnávacího momentu na velikosti výchylky

Průběh lze nahradit přímkou a její směrnice je daná poměrem přeneseného momentu a momentu odpovídajícího vzájemnému úhlovému natočení rotorů. Tento poměr je měrným synchronizačním momentem. Při zatížení maximálním momentem, tvz. momentem zvratu, dojde k nestabilnímu chování soustavy a ta se snaží zaujmout nulovou polohu.

Výhodou snímače je schopnost přenášet úhlové výchylky i při rovnoměrném otáčení. Rozlišovací schopnost selsynu se pohybuje v rozmezí 3 ÷ 10 úhlových minut.