Obr. 2.2 Snímač polohy se dvěma selsyny
Poloha je zobrazena pomocí indikačního přístroje IP, ručka IP je spojena s rotorem selsynu S2. Statory selsynu S1 a S2 jsou vzájemně propojeny, stejně jako rotory. Jsou-li tedy rotory vysílače a přijímače natočeny souhlasně , neprotéká synchronizačním vedením žádný proud. Pootočí-li se rotorem selsynu S1, jsou napětí indukované ve vinutí obou statorů různá a začne procházet proud. Proud vyvolá magnetický tok, v jehož důsledku se rotor selsynu S2 natočí tak, aby synchronizačním vedením neprotékal žádný proud
. Rotor selsynu S2 sleduje rotor selsynu S1 s chybou, která je dána zatěžovacím momentem hřídele selsynu S2, pasivními odpory a rychlostí změn úhlu. Závislost chybového momentu na úhlu natočení je na obr. 2.3.
Obr. 2.3 závislost vyrovnávacího momentu na velikosti výchylky
Průběh lze nahradit přímkou a její směrnice je daná poměrem přeneseného momentu a momentu odpovídajícího vzájemnému úhlovému natočení rotorů. Tento poměr je měrným synchronizačním momentem. Při zatížení maximálním momentem, tvz. momentem zvratu, dojde k nestabilnímu chování soustavy a ta se snaží zaujmout nulovou polohu.
Výhodou snímače je schopnost přenášet úhlové výchylky i při rovnoměrném otáčení. Rozlišovací schopnost selsynu se pohybuje v rozmezí 3 ÷ 10 úhlových minut.