2.3.2. Fotonásobičové fotonky


Fotonásobič je elektronka, ve které se využívá sekundární emise k zesíleni citlivosti vakuové elektronky při minimálním šumu Průsvitná fotokatoda 1 na obr. 2.8 emituje po dopadu záření elektrony, které urychlovány el. polem dopadají na první dynodu 2. Dynoda je elektroda s vrstvou materiálu, který vykazuje velkou sekundární emisi, tzn. že dopadem jednoho elektronu se z.dynody vyráží několik dalších elektronů. Tyto elektrony jsou opět urychlovány elektrickým polem a postupně dopadají na druhou dynodu 3 atd. až na anodu 5. Každý přechod na další dynodu znamená zvětšeni fotoproudu (elektronů) např. 4,5 krát, takže při devíti dynodách dojde k zesílení cca 106x.
Obr. 2.8. Fotonásobič rotační soustavy

Obr. 2.8Fotonásobič rotační soustavy

1 - fotokatoda
2,3,4 - dynody
5 - anoda
6 - fokusační elektroda
7 - více kolíková patice
8 - skleněná vakuová baňka
9 - isolační přepážka

Vzhledem k max. dovolenému zatíženi anody 5 nemůže proud překročit cca 1 mA, ale integrální citlivost dosahuje hodnot až 2000 A/lm. Napětím fokusačni (zaostřovací) elektrody 6 se dosáhne max. využití fotoemise na katodě a pomoci více kolíkové patice.7 se přivedou postupně kladnější potenciály asi po 100 V na jednotlivé dynody. Celkové napětí je 1100 ÷ 1800 V a vyžaduje stabilizaci k zajištění stálé citlivosti. Spektrální citlivost určuje. materiál fotokatody (viz vakuová fotonka),mezní frekvence je řádové stovky kHz.

Fotonásobiče ae užívají např. ve scintilační technice (snímače energií záření) a u zařízeni, kde se měří minimální světelné toky.